İl Padrino Restaurant

ŞEHİR KULÜBÜ

ŞEHİR KULÜBÜ’NDEN iL PADRINO’YA

Benim için restoran işletmek, bir iş sahibi olmaktan ziyade bir baba geleneğini sürdürmek, hizmet ve kalitede O’nun seviyesine ulaşmak için çabalamak manasına geliyor. Asıl mesleğim olan inşaat mühendisliğini yaparken de bu özlem içimde hep vardı. Seyahatlerim sırasında gittiğim her restorana da, hep bir gün bu işe atılacağımı düşünerek, yeni görüşler edineceğim birer mekân gözüyle baktım.

Babam 1905 Gerede doğumlu H. Cemal Öztamur, Lokantacı Cemal… Gönül verdiği bu işi tam kırk beş sene, her gün kendini, yanında çalışanları ve işini biraz daha geliştirerek sevgiyle ve özveriyle yapmış. Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılında İzmir’de işlettiği gazino bu konudaki ilk tecrübesi olmuş. Ardından 1925- 1930 yılları arasında, şimdi İstanbul Ticaret Odası binasının bulunduğu yerde bir restoran işletmiş. Pandeli ile tanışması ve dostluğu da bu yıllara dayanıyor.
Cemal Bey, 1933 yılında askerliğini tamamladıktan sonra, bu kez memleketi Zonguldak’ta Hatay Restoran’ı açmış. 1950 yılından emekli olup işine veda edeceği 1965 yılına kadar geçen on beş sene boyunca da, kimi zaman Zonguldak’ın ileri gelenlerini, kimi zaman limana yanaşan gemilerin kaptanlarını ama her zaman dostlarını ve misafirlerini ağırlayacağı Zonguldak Şehir Kulübü’nün işletmeciliğini yapmış.

Şehir Kulübü’nün, benim ilk gençlik yıllarıma rastlayan son dönemleri aklımda, özellikle akşamları, yeme içmeden ziyade bolca sohbetin yaşandığı kalabalık ve eğlenceli dostluk ortamları olarak kaldı. Bir de; hayatımda tattığım en güzel yemeklerin piştiği mutfağında, ustaların, çırakların, garsonların arasında, azar işitmek pahasına koşuşturduğum ve yemeklerin kokusundan bugünleri yaratmanın ilhamını aldığım yer olarak tabii…

Ben Caddebostan il Padrino’yu açalı neredeyse 22 sene oldu, Ataşehir ise İtalyan mutfağına, Güneydoğu mutfağı ve deniz ürünlerinin de katılımıyla 4 yaşına doğru gidiyor. Siz dostlarımız ve misafirlerimizin destekleriyle daha uzun seneler beraber olacağımızı umuyor, bana bu işi yaparken her zaman esin kaynağı olan sevgili babam Cemal Öztamur’u sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

M. Erkan ÖZTAMUR